Blog Açarak Nasıl Para Kazanılır?
Foto

Blog yazarlığı, yazmayı seven insanlar için oldukça keyifli bir uğraş. Tabii bu uğraş sayesinde belli bir gelir etmek oldukça çekici bir seçenek.

Kimler Blog Açarak Para Kazanabilir?

Blog yazarak para kazanmak her ne kadar kolay kazanç gibi görülüyor olsa da aslında hiç de öyle değil. Kısacası herkese göre bir iş değil. Bu işi yapabilmek için belli başlı özelliklere sahip olmanız gerekiyor. Diğer başarılı blog yazarları gibi siz de eğer çalışkan, azimli, sabırlı ve araştırmacı bir kişilik olduğunuzu düşünüyorsanız başarılı bir blog yazarı olabilirsiniz.

Blogdan para Kazanmak İçin Nelere İhtiyacınız Var?

Blog yazarlığı yaparak para kazanmak için ihtiyacınız olan tek şey bir blog sayfası. Wordpress benzeri bir sistemle siz de kendi blog sayfanızı oluşturabilir ve yazdığınız yazılarla para kazanmaya başlayabilirsiniz. İşin en iyi yanı tüm bunları çok düşük bir maliyetle yapabiliyor olmanız. Tabii para kazanmaya başlamanız öyle hemen olacak bir şey değil, bu yüzden bıkmadan sitenize yazılar eklemeye devam etmeli ve asla pes etmemelisiniz. Bu şekilde devam ederseniz 1-2 yıl içinde güzel paralar kazanmaya başlayabilirsiniz.

Blogdan Para Kazanma Yöntemleri

Blogunuzu açtınız, her şey tamam ve yazmak ve blogunuzdan  para kazanmak istiyorsunuz. Bu süreci kolaylaştıracak belli başlı adımlara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  • Konu Seçiminizde Çok Dikkatli Olmalı ve Bu Konuya Bağlı Kalmalısınız

İlgi duyduğunuz bir konu seçip bloğunuzu bu konu üzerine şekillendirmelisiniz. Bunun için bu konunun uzmanı olmanıza gerek yok ancak seçtiğiniz konu hakkında yazmaktan keyif almalısınız. Böylece bir süre sonra sıkılmadan yazmaya devam edebilirsiniz.

  • Okurlarınızı İyi Analiz Edin

Her şey hakkında yazılar yazabilirsiniz tabii ancak bunların aynı zamanda okurlarınızın işine yaraması, onların ihtiyaçlarını karşılaması ve onlara bir şeyler katıyor olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde okuyucularınızın sitenizden uzaklaşmasına sebep olabilirsiniz. Böylece sitenizin trafiği azalacak ve dolayısıyla elde edeceğiniz gelir de azalacaktır.

  • Blogdan Para Kazanmanın Uzun Bir Süreç Olduğunun Bilincinde Olun

Yukarıda da belirttiğimiz gibi blogunuzdan para kazanmaya hemen başlayamazsınız. Bunun için belli bir süreç gerekiyor ve bu süreç kademe kademe ilerliyor. Örneğin başladıktan yaklaşık 3 ay sonra ayda birkaç yüz lira kazanabilir hale gelebiliyorsunuz. Ancak 1-2 yıl sonra güzel miktarlar kazanabilir hale geliyorsunuz. Bu yüzden sabırlı davranmalı ve azimle yazmnaya devam etmelisiniz.

  • Satış Ortaklığı Yapın

Satış ortaklığ,ı bir markayla anlaşma yaparak o markanın ürün linklerini blogunuz aracılığıyla okurlarınıza iletip ürün satışı yapmak ve bu üründen sağlanan gelirin belli bir kısmını markanın size vermesidir. Örneğin makyaj üzerine kurulmuş bir blog sayfanız var ve satış ortaklığıyla kazanç elde etmek istiyorsunuz. Bunun için ilk olarak o markaya satış ortaklığı teklifi sunmanız gerekmekte. Eğer teklifiniz kabul edilirse marka, size özel bir satış linki düzenleyecek ve sizin de bu linki blog yazılarınız aracılığıyla okurlarınıza iletmeniz gerekmekte. Okurlarınız bu linke tıkladığında ürünün mağaza sayfasına yönlendirilecek ve bu sayfadan ürünü satın alması halinde marka size belli bir komisyon ödeyecek. Bu yöntem sayesinde daha az kişiden para kazanabilirsiniz ancak kazandığınız miktarlar yüksek olacaktır.

  • Tanıtım Yazıları Yazın

Blog yazarlığı yaparak para kazanmanın bir yolu da tanıtım yazıları yazmak. Bu yöntemde genellikle Google’da sayfasını üst sıralamalara çıkarmak isteyen firmalar, blog yazarlarına firma hakkında tanıtım yazısı ve backlink karşılığında ücret ödüyor. Böylece firma sitesi daha üst sıralara tırmanıyor. Bu yüzden backlink ve tanıtım yazıları firma için oldukça önemli.

  • Google AdSense Reklamları

Blog yazarlığından para kazanmanın en bilindik yöntemi Google AdSense reklamlarıdır. Bu reklamları sitenizde yayımlamak için sitenizin Google AdSense tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Onay olmak zor bir süreç değil fakat blogunuzun  telif haklarını çiğnemeyen bir blog olması gerekmekte. Burada ufak bir uyarımız var: Eğer blogunuzu ücretsiz platformlar aracılığıyla açtıysanız Google AdSense tarafından onaylanma ihtimaliniz yok denecek kadar azdır.

AdSense onayı aldıktan sonra, oluşturduğunuz reklam kodlarını sitenize iliştirmeniz gerekmekte. Böylece para kazanmaya başlayabilirsiniz. AdSense reklamları size, tıklama başına yaklaşık 30 kuruş kazandıracaktır. Burada sitenize çektiğiniz trafik büyük bir öneme sahip.

  • Blog Mentörlüğü

Blogunuz sizin için bir pazara dönüşebilir. Yani becerikli olduğunuz bir işi blogunuz üzerinden pazarlayabilir ve karşılığında güzel bir gelir elde edebilirsiniz. Örneğin fotoğraf üzerine bir blog yazıyorsanız ve profesyonel fotoğraflarınız varsa veya bir web sitesi tasarımcısıysanız okurlarınız sizin bilgi birikiminizden yararlanmak isteyebilir. Bu durumda okurlarınıza belli bir ücret karşılığında hizmetinizi satabilir ve blogdan gelir elde etmeyi başarabilirsiniz.

WEB TASARIM HİZMETLERİ DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN