Blog Açmak İsteyenler İçin 7 Ücretsiz Servis
Foto

Blog yazarlığı, internetle birlikte oldukça fazla kişinin tercih ettiği bir uğraş. Yazmayı seven insanlar hem istedikleri konular hakkında yazmak hem de bunu bir çeşit gelir kapısına çevirmek için bu işle uğraşabiliyorlar.

Ücretsiz Blog Nasıl Açılır?

Sizin için bir alan adı ve yer hizmeti sağlayan servisler yardımıyla siz de ücret ödemeden blog açabilir ve bir an önce istediklerinizi yazmaya başlayabilirsiniz. Aşağıdaki servislerden birini seçerek işe girişebilirsiniz.

Blog Nedir?

Blog güncelden geçmişe doğru yazıların sıralandığı ve yorumların yapıldığı web tabanlı bir yayındır. Adını weB-LOGin kelimelerinin kısaltılmış halinden alır. İnsanlar bu yayın aracılığıyla yazmak istediklerini, öğrendiklerini ve deneyimlerini çok daha geniş kitlelerle paylaşma imkanı bulurlar. Bu sayede sistem içersinde sürekli bir bilgi alışverişi olmaktadır.

Wordpress

Wordpress çoğu internet kullanıcısının bildiği, hiçbir kodlama bilgisi gerektirmeyen, yalnızca tıklama yaparak istediğiniz içerikleri üretmenize, internette yayınlamanıza, yönetmenize olanak sağlayan bir blog servisi. Kullanım ve ulaşım açısından en gelişmiş blog servislerinden birisi olan Wordpress açık kaynak kodu kullanıyor ve bu da bu sistemi bir adım öne taşıyor. Popülerliği sayesinde kafanıza takılmış olan her türlü soruna internet üzerindeki forumlar aracılığıyla cevap bulabiliyorsunuz. Bu da büyük bir avantaj.

Blogger

Yine oldukça bilindik bir içerik düzenleme servisi olan Blogger, Google’ın ücretsiz blog servisidir. Bu sistemi “Blogspot” adıyla duymuş olma ihtimaliniz bir hayli yüksek. Bunun nedeni Blogger sistemini kullanarak açtığınız blogun uzantısının blogspot.com olmasıdır. Blogger, kullanımı oldukça kolay bir ara yüze ve kendine ait temalara sahiptir. Bunun yanında geliştiriciler tarafından ücretli ve ücretsiz temalar da sunulmaktadır. “Blogger.com” üzerinden Google hesabınızla giriş yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Wix

Wix ile oldukça kısa bir sürede istediğiniz bir web sitesi formatı tasarlayabiliyorsunuz. Şu an 190 ülkeden yaklaşık 55 milyon insana hizmet vermekte olan blog servisi. Uygulamanın paneli kolay bir kullanım sunuyor. Böylece kullanıcılar kolayca istedikleri temayı seçip yazmaya başlayabiliyorlar. Ayrıca bu uygulamanın bir de “Premium” yanı var. Yani belirli bir ücret karşılığında ek hizmetlerden de yararlanabiliyorsunuz. Wix’ten site açmak için kesinlikle herhangi bir programlama bilgisine ihtiyacınız yok. Wix’e kayıt olup siz de wix.com uzantılı blogunuzu açıp hemen yazmaya başlayabilirsiniz.

Weebly

İnternet üzerinde yararlanabileceğiniz en kolay web site tasarım sitesi olduklarını ve Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya platformlarına tek başına kayıt olabilen herkesin Weebly’de site kurup yayınlayabileceğini iddia eden blog sistemi. İçinde bulunan temalar ile Wix’e de benzeyen Weebly, tasarım ve işlev açısından kullanıcılarına çok fazla sayıda seçenek sunan bir blog sistemi. Yine wix gibi “Premium” adı altında, belirli bir ücret karşılığında ek hizmetlere erişebileceğiniz bir sistem. Ancak normal sürümü de işinizi hayli hayli görecektir.

 Tumblr

Genellikle genç nüfusun tercih etmekte olduğu Tumblr da diğerleri gibi istediğiniz temayı seçerek kendinizi özgürce yansıtabileceğiniz bir blog servisi. Kullanımı yine oldukça kolay olan bu blog sisteminde kodlayarak geliştirme imkanınız pek yok maalesef. 2015 yılı sosyal medya istatistiklerine göre %120 ile en çok büyüme gösteren Tumblr, blog yazarları için oldukça cazip bir seçenek. Hemen gidip kendinize ait tumblr.com uzantılı ücretsiz bir blog sayfası açabilirsiniz.

Medium

Medium, Twitter kullanıcıları tarafından tasarlanmış, herkesin kendi yayınını yapabildiği bir           blog sistemi. On binlerce blog yazarının bulunduğu bu sistem Wordpressin ardından en aktif kullanılan blog servisi olmuştur. Bu sistem Türk blog yazarları tarafından o kadar beğenilmiş olmasa da yabancıların büyük bir çoğunluğu severek kullanmaya devam etmekte. Siz de medium.com sitesinden kaydolabilir ve yazmaya başlayabilirsiniz.

Hostinger

Bir diğer ücretsiz blog servisi olan Hostinger’in onu diğerlerinden ayıran en büyük özelliği ftp ile sunucuya erişim imkanını kullanıcılarına sunmasıdır. Hatta bahsetmiş olduğumuz ücretsiz servisler arasında sunucuya erişim imkanı veren tek servistir. Bunun yanında açık kaynak kodlu sistemleri yüklemenize de olanak sağlıyor. Bunlara örnek olarak Wordpress, Joomla, Drupal gibi sistemleri verebiliriz. Bahsettiğimiz diğer sistemlere göre biraz daha teknik bilgi gerektiren Hostinger ile web.tr uzantılı bir blogu ücretsiz bir şekilde açabilirsiniz.

 

WEB TASARIM HİZMETLERİ DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN