Google’a Reklam Vermek İstiyorum, Ne Yapmalıyım?
Foto

Google'a reklam vermek, erişiminizi genişletmek, yeni müşteriler bulmak ve işinizi büyütmek için verebileceğiniz en iyi kararlardan biridir. Google Ads (eski adıyla Google AdWords), dünyanın en büyük ve en yaygın kullanılan çevrimiçi reklamcılık platformudur ve Google Ads’e reklam vererek işletmeniz milyonlarca potansiyel kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Adwords Reklam Verme Sistemi Nasıl İşler?

Google Ads bir açık artırma işlevi görür, ancak normal bir açık artırmanın aksine önemli olan yalnızca ödediğiniz para değildir. Reklam kampanyalarınızın kalitesini ve alaka düzeyini hesaba katar. Google Ads reklam verme sistemi, anahtar kelime etrafında şekillenir. Reklamverenler, işleriyle alakalı olan ve arama yapanların bir şey bulmaya çalışırken kullanabilecekleri anahtar kelimeleri belirler ve bu anahtar kelimeyi aratan bir kişinin reklamınıza tıklamasına bağlı olarak ödediğiniz fiyat değişir. Buna tıklama başına ödeme reklamcılığı denir.

Google AdWords ile Nasıl Reklam Verilir?

Google AdWords reklamı vermek için ücretsiz bir Google Ads hesabı oluşturmanız gerekir. Daha sonra reklam vermek için gerçekleştirmeniz gereken 10 adımlı bir süreç vardır;

  • Hesap hedeflerinizi belirleyin
  • Hedef kitlenizi belirleyin
  • Anahtar kelime araştırması yapın
  • Bütçeleri ve teklifleri belirleyin
  • Optimum hesap yapınızı oluşturun
  • Yüksek performanslı reklamlar yazın
  • Sayfaya girmeden önce gözüken kısmı etkileyici bir şekilde yazın.
  • Reklamın ne kadar trafik aldığını gözlemlek için ayarlardan bunu aktive edin.
  • Pazarlama listelerinizi genişlerin
  • Optimizasyonu alışkanlık haline getirin

Aynı anda birden fazla Google Ads reklam verme kampanyası yürütüyor olabilirsiniz. Bunların hepsinin farklı anahtar kelimelerle özgün bir şekilde yazılmış olması reklamlarınızın trafiğini artırır.

Google Adwords Reklamınızın İlgi Görmüyor Oluşunun Sebebi Ne Olabilir?

Google, dünyadaki en popüler arama motorudur. Arama pazar payının %70'inden fazlasına sahip ve mobil trafiğin neredeyse %85'ini kapsamaktadır. İşletmeniz Google'da halihazırda reklam yayınlamıyorsa yüzlerce potansiyel müşteriyi kaçırıyor olabilirsiniz. Bu sebeple web sitesini geliştirmek isteyenler için Google Ads reklam verme işlemi zorunludur.

Google Ads reklamınız yayımlanmış olmasına rağmen yeteri kadar trafik almıyor olabilir ve bu durumda reklamınız üzerinde bazı değişimler yapmanız gerekir.

Bunun ilk sebebi reklamınızın kötü yapılandırılmış olması olabilir. Bir reklamın içerdiği anahtar kelimeler birbirleriyle yakından ilişkili olmalıdır. Bu, reklamınızın büyük olasılıkla önemli arama terimleriyle alakalı olmasını sağlar. Bir reklam grubundaki anahtar kelimeler çok farklıysa, reklam açık artırmasındaki performansınız düşük olacaktır.

Ayrıca düşük kaliteli reklam metni de Adwords reklam verme deneyiminizi kötü yönde etkiler. Web sitesinde yayımladığınız içerikleri SEO uyumlu hale getirdiğiniz gibi reklamlarınızı hedef anahtar kelimelerle optimize etmek için zaman ayırın. Reklamlar, aranan anahtar kelimeyle alakalı olmalıdır ve reklam, aranan gereksinimi karşılayacak nitelikte olmalıdır.

Ayrıca kullanıcılar reklama tıkladıktan sonra sitenizin kötü web tasarımı sebebiyle orada az vakit geçiriyorsa da reklamınızın etkinlik seviyesi düşer. Gördüğünüz gibi Google Ads reklamı verirken hesaba katmanız gereken pek çok unsur vardır. Bu sebeple ekibimiz, hazırladığınız reklamların kalitesini, kullandığınız anahtar kelimelerin uygunluk seviyesi ve yazdığınız reklam metinlerinin ne kadar ilgi çekici olduğunu değerlendirir ve isteklerinize göre reklamlarınızın nasıl iyileştirebileceğinizi ve satışlarınızı nasıl artırabileceğinizi size aktarır.

WEB TASARIM HİZMETLERİ DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN