Görmezden Gelmeniz Gereken 7 SEO Efsanesi
Foto

Her meslek için belli başlı efsaneler uydurulmuştur, bunlardan birisi de internet aleminin trendlerinden birisi olan SEO uzmanlığıdır.

Daha çok web tabanlı çalışan SEO’lar internette vait geçiren, belli bir tecrübe ve fizibiliteye sahip kişiler tarafından tercih edilen mesleklerin başında gelir. Mesleği tanımlayacak olursak, örneğin bir web sitesi açacaksınız, ve web sitenizin belli bir popülariteye erişmesini istiyorsunuz, fakat nasıl yapacağınız hakkında bir fikriniz yok. İşte SEO uzmanları burada devreye girip sizin web sitenizin Google, Yahoo, Bing vb. gibi arama motorlarında ilk sırada çıkmasını sağlayıp sitenize ziyaretçi akışını sağlamaktadır. Bunun dışında sitenizdeki veri analizlerini, zamanlamaları, ziyaretçi akışını web sitesi hakkında aklınıza gelecek her şeyi kolay ve basit bir şekilde sizlerin hizmetine sunmaktadır.

Daha çok popüler kişiler ve firmalar tarafından tercih edilen SEO uzmanları, onların bir nevi reklam yapmasını sağlayan ve bu yolla da kazanç kapısı olan hizmetlerin başında gelir. Bu kişiler, hangi alanda hizmet ediyorsa SEO uzmanları bu alanlara ait anahtar kelimeleri düzenleyerek tarayıcı motorlarında ilk sırada çıkmasını sağlıyor. Ziyaretçi arama yaptığı kelimeyi kısa yazsa bile SEO uzmanı bunun farkınaa varıp web sitesi için anahtar kelimeleri hesaba katarak o ziyaretçinin bu tür sitelere girmesini sağlıyor. Açıkçası SEO uzmanlığı hangi alan da olursa olsun, sizin web sitenizi alanınızdaki web sitelerinden daha ön planda tutmayı sağlıyor.

İnternet ortamı için böylesine gerekli olan bir mesleğin tanımını yaptıktan sonra mesleğin alanlarına da göz atmakta fayda var. Belirttiğimiz gibi SEO uzmanlarının çalışma alanları internet ortamı, tabii sabahtan akşama kadar internet başında oturmak dışında bu mesleğin yararına olan belli başlı kaynakları arayıp taratarak bir hassa kendilerini geliştirmeleri de gerekiyor. Yani sadece internet ortamından değil, belli başlı kaynaklardan da yararlanabiliyor. Bunların için SEO için yazılan kitaplar, makaleler, yazılar, kurs eğitimleri her ne düşünürseniz düşünün SEO uzmanının gelişmesini sağlayan her türlü faaliyetin de olması gerekiyor. Çünkü zaman hızla akıp gidiyor. SEO uzmanının da bu zamana adapte olması için kendini geliştirmesi gerekiyor. Bundan dolayı SEO uzmanlığının alanı sadece internet ortamı olarak gözükse de aslında çok geniştir.

Tüm bunların yanı sıra SEO uzmanlığı bu mesleği yeni duyan kişiler tarafından kolay gözükse de aslında belli başlı zorlukları da vardır. Eğer bu zorlukları aşmayı başarmazsa hizmet ettiği web sitesini büyük bir çıkmaza sürükleyebilir. Bu nedenle SEO uzmanı daha detaylı ve daha dikkatli çalışması gerekir. Örneğin anahtar kelimeleri iyi seçmelidir, ya da sitenin hizmet ettiği alanı iyi belirlemelidir, ya da  çalışma yaptığı web sitesini detaylı bir şekilde günlük olarak kontrol etmelidir. Bunlar gibi daha birçok zorluk SEO uzmanının aşması gereken işlemlerdir.

Çoğu kişi SEO uzmanlığının zor olmadığını düşünür. Bu düşünce bu alanda hizmet etmeyen bazı kişiler tarafından uydurulmuş efsanelerdendir. Sadece bu değil SEO uzmanlığı hakkında uydurulmuş daha nice efsane vardır. Bu yazımızın da konusu olan SEO uzmanlığı hakkındaki efsaneleri daha da detaylandırmak bu işe yapmak isteyenler için daha anlamlı olacaktır. Çünkü SEO uzmanlığı yapmak isteyen kişiler bu efsanelere kanarak geri adım da atabilmektedirler.

İşte SEO uzmanlığı hakkında atılan belli başlı efsaneler;

•          SEO sadece bir sefer yapılan bir işlemdir.

•          Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin sıralaması daha kolay

•          SEO uzmanlığı bitti

•          Google sadece “yeni” içerikleri sıralamaktadır.

•          Sosyal sinyaller size yardımcı olur

•          PPC daha üstlerde yer almanıza yardımcı olmaz

•          SEO sadece sıralamalarla ilgilidir.

Bu efsaneleri daha detaylı olarak ele almak gerekirse.

  1. SEO Sadece Bir Sefer Yapılan Bir İşlemdir.

SEO uzmanlığı sürekli aktif olması gereken mesleklerden birisidir. Eğer SEO uzmanı bu aktifliği yitirirse hizmet ettiği web sitesinin veri analizleri düşmeye başlar. Açıkçası SEO uzmanı işlerini aksatmadan yapması gerekmektedir. Arada belli başlı aksaklıklar olsa da bunlar kısa süreli olmalıdır. Fakat ipin ucu fazla kaçarsa yakalaması da zor olacağı için SEO uzmanı her zaman web sitesini optimize etmelidir. Eğer site belli bir dönem optimize edilip sonra edilmezse siteye gelen trafiğin belli bir süre sonra düştüğü gözlemlenir.

Bunun nedeni şunlardır;

•          Bağlantı çürümesi nedeniyle geri bağlantıları kaybetmeye başlarsınız.

•          Web sitesi içeriği tazeliğini yitiriyor.

Ve ne önemlisi;

•          Rakipleriniz sizi geride bırakmaya başlar.

Bundan dolayı SEO uzmanı müşterilerinden hizmet süresince değil de aylık olarak ücret almaktadır. Çünkü web siteleri sürekli olarak analiz gerektiren bir işleme tabiidir.

  1. Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelerin Sıralaması Daha Kolay

Birçok kişi anahtar kelimelerin uzunluğunun yapılan aramalarda daha öne çıktığını düşünür. Örneğin kıyafet alışverişi yapacak bir kişi için SEO uzmanları “kıyafet” yerine “kıyafet alışverişi yapabileceğimiz mağalar” şeklinde bir anahtar kelime örüntüsü belirlemesi, bu örüntünün diğerinden daha önde çıkabileceğini düşündürmektedir. Fakat öyle değildir. Uzun kuyruklu kelimeler, düşük bireysel arama hacmine sahip sorgulardır. Yani kelimelerin sayısı hiçbir zaman önemli değildir.

  1. SEO Uzmanlığı Bitti

Her meslek için dile getirdikleri bu açıklama, bu işi yapmak isteyenlerin geri adım atmasını sağlamakta. Bunu söylemelerinin nedeni, teknolojinin geliştikçe bazı meslekleri ele geçireceği düşüncesidir. Ya da teknolojiyle beraber gelen yeniliklerle belli başlı teknolojik aletlerin artık işleri tek başına yapacağı düşüncesidir.

Bundan dolayı birçok kişi SEO uzmanlığının bittiğini düşünür. Fakat işin aslı öyle değildir. SEO uzmanlığı arama motorlarının varlığıyla paralel olarak çalışan bir uzmanlık alanıdır. Bu nedenle arama motorları ortadan yok olmadığı sürece var olmaya devam edecektir. Belki bu mesleğin getirisi düşebilir. Fakat ortadan tamamen kalkacağını düşünmek yanlış bir düşüncedir.

  1. Google Sadece “Yeni” İçerikleri Sıralamaktadır.

Birçok SEO uzmanı web sitelerinde yer alan içerikleri tekrar ve tekrar yayınlamaktadır. Böylece web sitesine gelen trafiğin sürekli olarak artacağını düşünürler. Fakat bu tamamen başka kişiler tarafından uydurulmuş efsanelerdendir. Bu şekilde web sitesi ziyaretçi trafiği artmaz. Artması için daha güncel içerikler gereklidir.

  1. Sosyal Sinyaller Size Yardımcı Olur

Birçok kişi web sitesindeki içerikleri Facebook, Twitter, İnstagram vb. gibi sosyal medya platformlarında paylaşarak daha fazla trafik akışının sağlanacağını düşünüyor. Bunun nedeni sosyal sinyallerin manipüle edilmesinin kolay olmasında dolayıdır. Daha fazla paylaşım daha çok kişinin web sitesini görmesini sağlar.

  1. PPC Daha Üstlerde Yer Almanıza Yardımcı Olmaz

PPC, Pay Per Click yani Türkçe anlamı “Tıklama Başına Maliyet” olarak bilinen PPC’nin daha üst sıralarda yer almanızı sağladığı düşüncesi birçok kişi tarafından inanılan efsanelerdendir. Fakat işin aslı öyle değildir. Açıkça ifade edecek olursak Google’a reklamlar için ödeme yapmak sıralamayı doğrudan etkilemez. Bunun nedeni PPC reklamlarının geri bağlantıların çekilmesine yardımcı olabilmesidir.

  1. SEO Sadece Sıralamalarla İlgilidir.

Birçok kişi ilk sıradaki web sitesinin daha fazla trafik aldığını düşünmektedir. Fakat raporlara göre ilk sıradaki siteler %49 civarı bir trafik alır. Ve ikinci sıradaki site daha çok tercih edilir. Çünkü ilk sıradaki sitenin anahtar kelimelerle öne çıktığını düşünenlerin sayısı çoktur. Bu nedenle Google’da ilk sıralarda yer almayı istemekten çok trafiğe odaklanmalısınız.

WEB TASARIM HİZMETLERİ DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN